1. Park Narodowy Jeziora Plitwickie, Chorwacja
Park Narodowy Jeziora Plitwickie to skarb chorwackiego dziedzictwa przyrodniczego. Główną atrakcją tego unikatowego na skalę światową parku jest 16 jezior połączonych 92 wodospadami powstałymi w wyniku osadzania się skał wapiennych - trawertynu. Do parku należą także źródła rzeki Korany na obszarze otoczonym gęstymi lasami bukowymi, jodłowymi i sosnowymi. Są tu też liczne jaskinie, kwieciste łąki, a także wiele gatunków zwierząt. Tym, co decyduje o niezwykłości parku jest jednak kolor wody. Jej zdjęcia wyglądają jak fotomontaż, ale wcale nim nie są. Jeziora są turkusowe, szmaragdowe, szafirowe. Podziwiać je można z wąskich, drewnianych kładek, rozpiętych tuż nad powierzchnią wody. Łączna długość kładek wynosi 18 km. Szlaki piesze na terenie rezerwatu mają różne długości i różne stopnie trudności. Najkrótszy spacer wytyczonymi ścieżkami i kładkami zajmie dwie godziny, na najdłuższy aż osiem godzin. Wokół jezior kursuje także prom wycieczkowy, a górskie drogi objeżdża kolejka elektryczna z przeszklonymi wagonami. W Parku Narodowym Jezior Plitwickich znajduje się także najwyższy wodospad Chorwacji - Wielki Wodospad, który ma około 78 metrów.
2. Park Narodowy Snowdonia, Wielka Brytania - Walia
3. Tatrzański Park Narodowy, Polska
Tatry to najpiękniejsze polskie góry. Wspaniałe krajobrazy, bogata flora i fauna - każdy, kto docenia piękno przyrody zakochuje się w Tatrach od pierwszego wejrzenia. Tatrzański Park Narodowy położony jest na południowym krańcu Polski, na granicy ze Słowacją. Obejmuje najwyższą część Tatr Polskich. Został powołany w 1954 roku, w celu ochrony zasobów przyrodniczych Tatr Polskich. Powierzchnia Parku wynosi 211,64 km2 i pod tym względem Tatrzański Park Narodowy zaliczany jest do największych parków narodowych w Polsce. Graniczy z parkiem narodowym Słowacji tworząc wspólnie utworzony przez UNESCO Międzynarodowy Rezerwat Biosfery. Na terenie parku występują liczne potoki oraz jeziora zwane "stawami". Są one ważnym walorem krajobrazowym Tatr Wysokich. Morskie Oko, czy Wielki Staw Polski wkomponowane w piękny górki krajobraz zachwycają każdego i nawet tłumy turystów nie są w stanie zakłócić tego wrażenia. Tatrzański Park Narodowy ma swój unikalny klimat, który warto odkrywać na przykład podczas długich jesiennych wycieczek.
4. Zatoka Orosei i Gennargentu, Sardynia, Włochy
Europa to nie tylko dziedzictwo kulturowe liczące sobie tysiące lat, bezcenne zabytki i pulsujące życiem miasta. To także kontynent, gdzie wciąż można mieć kontakt z dziką, nieokiełznaną przyrodą, zachwycającymi krajobrazami i dziwami natury, których nie zobaczymy nigdzie indziej na świecie. Sprawdźcie, gdzie znajdują się najciekawsze z nich. Zatoka Orosei i Gennargentu na Sardynii to sielskie miejsce dla wszystkich wielbicieli tropików, szafirowej wody i białych skalistych klifów. Przyjeżdżają tu na wypoczynek zarówno ci, którzy uwielbiają aktywnie spędzać czas, jak i amatorzy słonecznych i morskich kąpieli. Okolica jest wręcz rajska, a niewielkie zatoczki i jaskinie skryte pośród skał pozwalają skutecznie zapomnieć o całym świecie.